Nacházíte se zde: Hlavní > Amerika > Argentina

Argentina

 

Argentinská kuchyně není nijak sofistikovaná nebo propracovaná. Jedním z hlavních rysů je její podobnost s většinou zemí Jižní Ameriky – není tedy nijak specializovaná. Říci, že něco je příliš kořeněné, tady znamená to samé, jako nepoživatelné. Nesporná je kvalita masa, možná není vždy stejně měkké, ale vždy je vynikající. Pravidlem je, příliš maso nedochucovat, aby se neznehodnotilo.

Hovězí maso je potěšení a radost Argentiny a je znát, že každý správný Argentinec je hrdý na jeho kvalitu. Při návštěvě cizí země, když přijde čas na jídlo, je určitě nejlepší ochutnat něco místního a charakteristického. V Argentině je to maso na roštu, které je k dostání kdekoli. A objednat si parilla mixta nabízí možnost ochutnat ty nejlepší kousky hovězího. Jídlo většinou začíná kouskem uzeniny (chorizo), jelítkem (moricilla) nebo kouskem něčeho dobrého v trojobalu, a pak teprve přijde na řadu hovězí maso.

Porcování hovězího se nedá přirovnat k žádné jiné zemi, ale rozhodně stojí za to dát si bife de lomo (svíčková) nebo bife de chorizo (plátek masa z kýty).

Běžně se do parilly dává i kuřecí maso, ale vepřové jen výjimečně. Dá se říci, že Argentinci nejsou milovníky vepřového masa.

Obvykle se z jedné porce parilla mixta dosyta najedí dva Argentinci a čtyři až pět nezasvěcených turistů.

Ale typickým jídlem je například i tzv. empanada, těsto plněné většinou masem, i když náplň se může měnit podle oblasti, dále jsou to různé klobásky a jelítka z vepřového masa a krve, a také velké množství různých vnitřností a drůbků, ale ty se většinou jedí jako předkrm nebo jen tak “”uzobávají”" před hlavním jídlem.

Ideální je vychutnat si místní speciality po “”argentinsku”", tj. pod širým nebem. O víkendu je typickým obrázkem zákazník vycházející z masny s takovým množstvím masa, které by stačilo na jeden měsíc dospělé osobě, která se strachuje o svůj cholesterol.

Saláty jsou prosté, zato příprava pečínky je doslova uměním. Kousky masa a klobásek se rozloží na rošt o velikosti drátěného roštu postele. Na kůly se napichují celá telata, a potom se pomalu opékají – velice záleží na vzdálenosti od žhnoucího dřeva. Jediným kořením, které se k masu přikládá je chimichurri – velmi chutná a kořeněná omáčka.

Argentina je čtvrtým největším výrobcem vína, po Itálii, Francii a Španělsku. Devalvace pesa na konci roku 2001 zvýšila jeho konkurenceschopnost a zároveň prodej do zahraničí. Francouzští investoři sponzorovali 50 miliony dolarů sedm nových vinic, což je nesporným důkazem toho, že si argentinská vína zaslouží mezinárodní pozornost.

Prakticky 90% veškerého vína pochází z provincií Mendoza a San Juan, zbytek pak z Río Negro, Salta a La Rioja. Nejvíce se vyrábí stolní víno, dále místní speciality, jako jerez, oporto a vermut. Ačkoliv se spotřeba vína na osobu v posledních letech snížila, zůstává stále vysoká.


Tipy a recenze Argentinských restaurací v Čechách

 

La Casa Argentina (Dlouhá 730/35, Praha 1)

Po delší době vynikající restaurace. Pro Argentinu jsem vybral restaurant “La Casa Argentina”. A nesáhl jsem vedle.
Protože byl opravdu hlad, volba padla na “all you can eat”. Po zdolání cca 3/4 kila masa musím podotknout, že lépší výběr být nemohl.
Hovězí svíčková, rib eye steak, striploin steak, rump steak, grilovaná kukuřice a výborná salsa s čerstvou bazalkou. To vše zalité Prazdrojem.
Vřele doporučuji všem….

Hodnocení (známky jako ve škole):

Obsluha

2

(v pozdějích hodinách nestíhali)
Jídlo

1

(coby masožrout nemám výhrady)
Prostředí

1

Cena

2

(all u can eat pro 2 osoby, 2x pivo, 1x voda, 1x aperitiv cca 2000 Kč)

Picture 1 of 6

Interier

  • Facebook
  • Twitter

Přidejte komentář